What do YOU spend on groceries?

I have wondered this for years and was so interested and enlightened to learn, on a Yahoo group I belong to, what others spend on groceries in a month.   Only a handful answered the question, but the answers ranged widely, from $1,000/mo. for a family of 4, to $400/mo. for a family of 7.…

High-nutrition food storage

People in my community are dedicated to storing a year’s supply of food (myself included), and we are blessed to have many preparedness experts around us.   I struggled for years to achieve a food supply that we would actually eat, that wouldn’t go to waste because it’s so nutritionally inferior or has such a short…

tips for eating right inexpensively

Q:   Dear GreenSmoothieGirl, I can’t afford to eat the way you suggest. Any ideas? A:   Most people base their purchasing decisions on taste, convenience, price, appearance, and shelf life. Of course, what tastes good is dictated by our addictions, and you know if you read my blog that sugar is the most addictive…