is agave safe?

Recently GSG readers raised questions about agave nectar after some well publicized concerns surfaced on the internet.   Agave is my favorite sweetener because it’s largely unprocessed and is a very low glycemic index product with a neutral flavor.   Many of my recipes call for it, and I have found the human body reacts…

is agave good food?

Dear GreenSmoothieGirl: What about the controversy surrounding agave? Answer: I have seen a couple of people with clout on the internet say that one should be careful with agave.   They make a decent point that since much of the product imported into the U.S. is from Mexico, we don’t always know what we’re getting.…

Reflecting on nutrition, food storage, and hard economic times

What a year this has been.   The much-predicted failure of  American investment banking  has come to pass,  our nation’s net worth has plummeted precipitously, and we’ve started into what promises to be a long recession.   I just came across this quote by a wise man named Joseph Smith, from 175 years ago: “Our…

recipes to use your raw almonds

Those of you who subscribe to 12 Steps to Whole Foods (http://www.greensmoothiegirl.com/12-steps-to-whole-food-eating.html) have recipes to use raw, germinated  almonds in Ch. 7 and will have more in Ch. 11.   But here are two more recipes for you: SPROUTED ALMOND PATE (WRAP FILLING) 2 cups almonds, soaked overnight and drained 3 carrots handful of fresh…

how to make that amazing coconut-milk ice cream

So I’ve been a little obsessed with duplicating the Turtle Mountain chocolate “ice cream” I blogged about recently. Obsessed enough to dig the ice cream maker we got as a wedding present 20 years ago out of the basement.(It got used once. By my sister-in-law.) Using the ice cream maker, the result was fabulous.Only problem…

High-nutrition items’ price points . . . part 2 of 2

THINGS I BUY AT COSTCO:   $25.50 olive oil (two 2-ltr. Bottles) or $13 for 1.5 ltr. bottle of organic $11 34-oz. balsamic vinegar $7.50 for two jars of 28-oz. natural, organic peanut butter $5.70   giant box of Grape Nuts (64 oz.) (for emergency or traveling breakfasts)   THINGS I BUY OTHER PLACES:  …