how much does a green smoothie cost?

Jumping the gun . . . drum roll please . . . I just might be opening the first-ever Green Smoothie Bar!

Yep, I have an interested party who already owns the perfect facility to try the concept out here in Utah County (then roll it out in other places if it finds traction). I’ve had SO many people tell me we should open a GreenSmoothieGirl shop. I don’t want to run it, but I want to have a place for people who want to skyrocket their consumption of fresh greens/fruit but don’t want to make GS themselves.

Here’s the OTHER cool announcement that isn’t in my book . . . or anywhere else . . .

In order to gather cost information, I purchased (from Costco and Good Earth) greens and fruit at retail prices, made a blenderful, and broke down the cost per ounce. I think you will be amazed at what I found:

A 96 oz. blenderful (in addition to water/ice):

Organic chard ($.66) 1/3 of a bunch

Organic kale ($1) 1/3 of a bunch

Spinach ($0.85) 22% of a 2.5-lb. bag

2 cups frozen mixed berries ($1.66)

2 oranges ($0.83)

2 bananas ($0.42)

2 Tbsp. raw/organic agave ($0.28)

= $5.70 for 72 oz.

That’s 7.9 cents per ounce.

A quart of green smoothie (my recommendation for adults) is then

And to think that the biggest resistance I get from people is, “IT’S TOO EXPENSIVE!” How much is a Starbucks latte? Twice that much? How about a Power Bar? About that much. A Happy Meal? These are things people don’t think twice about spending money on.

For about $2.50 you can get 12-15 servings of RAW GREENS AND FRUIT in your diet. Amazing.

Would you spend $1.25 a day for your child to have a pint of green smoothie, 7 servings of raw greens and fruit? So her only serving of fruits or vegetables isn’t ketchup or French fries like most American kids? The ketchup and fries will cost you that much.

All the excuses just disappeared.

36 thoughts on “how much does a green smoothie cost?

Leave a Comment
    1. Tricia, yes, this is one of the 10 tips for getting kids to go green, in my book The Green Smoothies Diet. Thanks for the reminder!

  1. Robyn that is awesome news on both counts. I think a GS bar would be amazing and something that is in need. I would definitely go to one here in California. Of course being an avid veggie shopper I knew that it is not nearly as expensive as people think, plus can you really put a price on fuel for your body?


    Monica 😀

  2. That’s really depressing, actually. For me and three kids, that’s $6.25 per day, or $44 per week. My grocery budget for the entire week is $65. I totally agree that the nutrition is worth it, and it’s far better than spending money on the alternatives. But those living on low budgets aren’t buying the alternatives in the first place.

  3. Suzie, don’t forget that you can use your regular blender until you can afford the turbo version. You just won’t be able to use a lot of stems (of kale, for instance) and FROZEN fruit.

    Katie, if you are feeding a family of 4 on less than $300/mo., you deserve a budgeting award. If you garden, the greens can be FREE and cut the cost in half. Or find a neighbor with a garden or the BYU plots (see Ch. 5 for these ideas, ALL of which I have done).

  4. Suzie: You can make decent smoothies in many blenders, you just need to experiment with the process. I know, because I’ve done it. Sure, you can’t necessarily be a GS missionary if your blender makes chewy smoothies, but if they’re important to you, you’ll get used to them.

    Ask on freecycle and check thrift shops for blenders. If you don’t find one that way, ask your Facebook friends & relatives–most likely someone has one they aren’t using, and will give to you.

    Always completely puree the greens before adding the fruit.

    Add more water to dense greens like kale and collards.

    Bananas and pears help with creaminess.

    Spinach is the creamiest green. Romaine, green leaf, and red leaf all blend up very nicely.

    A spoonful of coconut oil is another thing you can try to help with texture (and taste and nutrition).

  5. Yay, Robyn! I’ve thought all along that you should open a chain of “fastfood” joints all across the country!! So.many.times. do we choose traditional fast food due to lack of time, but more often, lack of planning….I think people would seriously pay for healthy fastfood drive-thru options….

    And awesome on the cost figuring!

  6. I have been using dandelion greens that are coming up in my garden. I also have volunteers of lettuce, spinach, carrots and kale. It is giving my garden a headstart. It gives good variety and less expensive

  7. I think it is a great idea you are opening up a shop I was wondering why no one had yet with the craze picking up and places like Jamba juice making a huge profit! Congrats!

  8. Way to go Robyn! If I lived near there I would be in frequently. I wish they could be rolled out nationally so I would have some drive-thru option! Good luck and congrats!

  9. 1) I just got home from a trip. It was semi successful as far as GS’s goes: I brought frozen GS in a little cooler; bought some Odwalla Green stuff at Costco (which is mostly fruit, so I missed the taste of the veggies); and brought my own veggies to eat; had salads at restaurants. I was proud of myself when I resisted and didn’t even mind that the people I was travelling with wanted pizza most of the time. So my vote for a Fast “Food” version of GSG is YEAH!!

    2) I’m only 2 months new to this way of life, trying to figure out what to eat besides smoothies and sprouts. Just made the flax crackers which I love- yet again, more nuts. Any suggestions?

  10. My budget for food/diapers/toiletries (anything I’d buy at grocery store, WalMart, Walgreen’s, etc.) is $280 per month. I also have $25 for eating out, so $305 overall.

    I agree the garden would save money (if I had a freezer).

    I use my ‘profit’ from the group buys to pay for my oils, sweeteners, and nuts, although I haven’t utilized those much.

    I didn’t include case-lot stuff in the above budget. I have some canned beans, tomatoes, olives, and mushrooms through that.

    I’ve also got a few things in food storage, such as wheat, oats, and toilet paper.

  11. I am so proud of myself. I finally made my first green smoothie. I was waiting to order a high powered blender, but I opted to try my old stand by. And what do you know. My blender actually worked. I used spinach, frozen berries a banana and a touch of honey. Water was added just to get it blended. Man oh man, what was I waiting for. These things are great. I was an idiot not to make these sooner. And the ease?! Just wow!!!

  12. That sounds AWESOME!! When we lived in Georgia, and my hubby was in Chiropractic school, he worked inside this huge co-op ( I forget what it is called) but a woman owned and ran Arden’s Garden out of it and it was all about green smoothies and wheat grass. We often say how we missed that. Everything was organic and the wheat grass was growing and cut only when ordered! I hope it works for you as it will benefit many people!

  13. Katie,

    Just think, though….You are actually SAVING money, becuase I am sure that there will be LESS doctor’s bills! Or, is there nothing at all that you couldn’t do without? Take courage, if it is something you WANT to do, I am sure you will find a way to do it. 🙂

    Best wishes and warmest regards,


  14. Robyn, what would you suggest for an underweight 18 month who is allergic to tree nuts, bananas, avocados and a few other fruits. How would I supplement?

    1. Have your baby try the goat milk, because the smaller fat molecule is often easily tolerated by the lactose intolerant.

      The La Leche League folks would string me up, but if you can find a person who passes a blood test and whose lifestyle (i.e. bodily fluids) you trust, you might look for a breast milk donor. I did this with my 3rd child. I realize this is a difficult thing, but I did it when I was severely underweight (due to stress) and my milk dried up so I was unable to nurse and my baby had all the food sensitivities that you describe. You get really resourceful when you’re both educated about nutrition AND desperate.

  15. Nicole,

    We generally don’t go the doctor 😉 My budget doesn’t include many ‘extras’ to give up. Oh, we definitely could scrape together a few dollars here and there. You’re absolutely right about that. All I was saying was that many health-conscious people on a lower budget do not have $5/day fast food/Starbucks habits that they can give up. Giving up our entertainment budget of $25/month could surely make a few smoothies. But it doesn’t cover the whole month 🙂


    I’m not sure why you think LLL would not be supportive of milk sharing. All of my friends who are very much into LLL (including LLL leaders) are huge supporters of shared breastfeeding. They have donated milk to each other, physically nursed each others’ babies/toddlers, etc. I guess I could see the national policy being more restrictive due to liability, but the local feel is very much supportive of milk and mom-sharing!

    1. No LLL leader would hook me up with a breast milk donor because of HIV fears (liability), but yes, if you stay grass roots, that might help! I got no help from LLL when my milk dried up and I was in desperate need. I was surprised. I begged the NICU at Primary Children’s to hook me up with the moms who were stashing milk in freezers, and they wouldn’t. But maybe my experience is an anomaly. (I did find my own donors privately, and I got breast milk with a doctor’s prescription from the breast milk bank in Denver. Very expensive, BTW.)

  16. Katie,

    I totally understand what you mean…I guess all you can do is to do the best you can, and hope and pray for the best. 🙂 Could you do one every other day, etc? I hope you find a way. It can be hard sometimes, I know… the perpetual bills etc, do take a toll on you for sure. Keep your head up, though because I am sure you will find a way! 🙂

    Warm wishes,


  17. I’d love to get my hands on some donated breastmilk up here in Tacoma, WA!! I called bmilk banks and they were just so expensive. There was one close by in Canada, but bmilk can’t cross country lines. Guess I should live in the bush where all the milking moms pass the babies around 😉 I know a few other nursing moms, but either their supply is low for themselves or the idea repulses them so I don’t even ask. Bummer that people don’t think like this anymore!!

    1. I paid $2.50 an OUNCE for months, getting milk from the milk bank, until I found a local donor whose son was in the ICU with his guts outside his body, having multiple surgeries, for the better part of a year. (I told her if she EVER needs ANYTHING, I’m her girl because I owe her so much. And by the way her little boy is fine.)

      YES you read that figure right. Cost me about $2,000 a month and of course insurance had no interest in paying for it. But my sickly baby started to thrive immediately, after every food/formula just caused her endless allergic reactions. She weighed 13 lbs. at 9 months old and quickly doubled her weight when given plenty of donor breast milk. What a blessing.

  18. Hi! I am a single mom with two growing boys. I have a food budget of only about $400 a month. I just started drinking green smoothies. I too am concerned about the cost. It was good to see it broken down.

    So far I am using my regular blendar and new magic bullet (that my mom got me for Christmas.)

    Yesterday I spent $170 at health food store buying raw cashews and almonds, organic greens, veggies, and fruits. I also bought some nutritional yeast. Obviously I can’t spend that every week, but the nuts and yeast should last about two weeks.

    I do have a Costco membership (it is free because a family member works there,) so I think I will buy spinach and frozen fruit there. Even if every green smoothies only have spinach in them I think I can make my $100 a week food budget work. Especially as I cut more meat and junk out.

    My actual biggest challenge is that my oldest son has sensory problems and hates the feel of the green smoothies in his mouth, especially the strawberriy seeds. He is 12, so not only are his sensory issues a problem, but so is the fact that before I didn’t know what was best and he is used to junk, fast food, and white bread. But he is drinking two ounces a day of green smoothie with his choice of fruit (and I add the green.) So we will add one ounce a week until he is up to a pint.

    Thanks so much for teaching me, plus in your book saying that organic is best but regular fruits and veggies are still better than none. This make sme feel better.

  19. You’re probably right about the official LLL organization not helping. My friends are all members of LLL, but they arranged the milk sharing as friends, not as LLL-participants/leaders. The reason we have so many milk-sharing friends is because we all know each other from natural living/parenting yahoogroups. So we were only asking other ‘hippie’ moms to do it, so no one was grossed out 🙂

    I never donated to my friends though, partly because the one who needed it was very strict vegan and I was ashamed of my diet compared to hers.

  20. Becky R: You can save a lot of money if you buy your nuts and seeds in larger quantities. (And beans, lentils, grains, seaweeds, etc.) A good way to do this is to find a buying club in your area. You can also order from the grower or sometimes find good deals on amazon.

    We limit our selection of nuts, in order to buy larger quantities. So, I often use almonds and sunflower seeds in food processor recipes that call for things we may not have on hand, like macadamia nuts or pine nuts. The texture may not be quite right, but that’s okay. You can also work your way up to a large selection by buying a different 25 lb. bag every few months.

  21. My first child, I had an abundance of milk ( stored in the freezer) and she was stubborn and would not take a bottle- which I was fine with, I just had about 60 bags of milk. I called the LLL and they gave me the name and number of a woman that had adopted a baby and wanted her to have breast ,ilk. So, I drove about an hour to meet her in the parking lot and hand over the “goods”. I cried on the way home. A little bit of sad tears ( my body had worked so hard to make that milk for my baby) and happy tears too- knowing that another baby got the benefits of my breast milk. That was about 8 years ago, and when the LLL had told me about this woman, I had no idea that breast milk donation and or sharing even existed.

  22. Our family is on a limited budget, yet I have found the green smoothie lifestyle very affordable. The smoothies are so filling that there is less snacking. You don’t have to add fancy expensive ingredients and I only buy organic when cost effective. Spinach, strawberries, banana and ground flax are our staples. I actually get excited when we finish a bag of Costco spinach because of the nutrition we consumed!

    We now crave green crunchy veggies. Persian cucumbers are a new fun snack.

  23. Our family is on a limited budget, yet I have found the green smoothie lifestyle very affordable. The smoothies are so filling that there is less snacking. You don’t have to add fancy expensive ingredients and I only buy organic when cost effective. Spinach, strawberries, banana and ground flax are our staples. I actually get excited when we finish a bag of Costco spinach because of the nutrition we consumed!

    We now crave green crunchy veggies. Persian cucumbers are a new fun snack.

  24. I gotta tell you, the price list is good, however, I live in Smyrna Ga and those prices can’t be found here even on sale for organic produce. I think Green Smoothies are worth it regardless but I think the prices would be triple what you suggest. Still worth it though, very much so worth it.

Leave a Reply