High-nutrition items’ price points . . . part 1 of 2

I’ve been asked for a list of prices I pay for high-nutrition items you will want to buy regularly if you’re maximizing fresh produce and whole plant foods in your diet.  These are my “staples” that you’ll notice are rather different from what’s in most pantries (or long-term food storage).

 

Buying agave or coconut oil in little 16 oz. quantities is a way to break the bank.  You may not buy everything, the first time, the cheapest way possible.  But as your GreenSmoothieGirl ways become a lifestyle rather than a “health kick,” you’ll want to find more and more ways to find the kinds of prices I pay by buying in bulk, buying from Azure Standard or other co-ops.  This list is by no means comprehensive, but it will give you an idea.

 

THINGS I BUY THROUGH AZURE STANDARD

Everything they grow themselves is organic.  Some of these are book list prices that you find have gone up—up to 50%—when you order, because printing can’t keep up with rising food costs!  Note that I pay 10% on top of these prices for shipping/handling.

 

$55 for 50 lbs. organic quinoa

$28 for 50 lbs. organic buckwheat

$35 for 50 lbs. organic millet

$27 for 50 lbs. organic popcorn

$20 for 50 lbs. organic oat groats

$31 for 25 lbs. organic spelt

$27 for 25 lbs. organic sweet brown rice (my favorite kind)

$43 for 30 lbs. Thompson raisins

$6 for 1 gal. blackstrap molasses

$47 for 1 gal. Grade B maple syrup

$14 for 16 oz. Spoonable Stevia

 

$13 for 5 lbs. of cashews, small pieces

$33 for 5 lbs. of pecans

$31 for 5 lbs. of walnuts

 

$5.50/quart of Bragg’s Liquid Aminos

$5/gallon raw apple cider vinegar, or $8.50 organic (nutrition best of all vinegars)

$4 for 1 lb. cayenne

$9 for 1 lb. organic garlic powder

 

$18 for 5 lbs. organic pumpkin seeds

$8 for 5 lbs. organic sunflower seeds

$4 for 5 lbs. organic flax seeds

 

$6.50 for 5 lbs. of unsweetened shredded coconut

6 thoughts on “High-nutrition items’ price points . . . part 1 of 2

Leave a Comment
  1. Okay, I like the list. I tried buying some of it on Azure but then I realized that it would cost me $20 just to ship it here! So I decided it would be more cost effective to just buy the bulk food items at the health food store/grocery store here. Maybe I should be researching local farmers….I’m not sure what else to do. Anyone? Anyone? btw I’m in Texas.

  2. Tricia, see if you start a co-op (you would be good at that) if Azure will deliver to you. Denise, not sure I understand the question–? Janelle, I freeze nuts/seeds that will go rancid in freezer bags. When the freezer is full, I keep it in my basement cold storage. Grains and legumes I put in buckets lined with bags unless I’ll be using it in the next six months.

    Most other things I just keep in the pantry or cold storage (seasonings, spices, vinegars, etc.). You can store olive oil and coconut oil for a few years at room temperature!

    For the space crunched: next time you move, make sure you get a place that has some food storage because it’s critical to bringing your food budget down and storing food against emergencies.

Leave a Reply